Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie zawsze odpowiada pracodawca. Wszystkie najważniejsze wymagania zawarte są zaś w Kodeksie pracy oraz w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie ogólnych przepisów BHP. Aby je przestrzegać, należy przeprowadzać audyty, które pozwalają na analizę warunków pracy pracowników pod kątem ich zgodności z przepisami. Takie oceny pozwalają również na wdrożenie różnych innowacji w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Po co przeprowadzany jest audyt BHP?

Audyt BHP przeprowadzany jest po to, aby uchronić pracodawcę przed sankcjami karnymi związanymi z brakiem przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Analizy zewnętrznych podmiotów istotne są także dla zapewnienia pracownikom najwyższych standardów pracy. Często dzięki audytom wdrażane są na stanowiskach zmiany, które wynikają z przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego.

Audyt pomaga także przygotować całą strategię BHP w firmie, które mogą opierać się także o innowacyjne procedury. Przykładem może być gwarantowanie pracownikom szkoleń w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu okularów VR. Mogą one dotyczyć zarówno kwestii BHP, jak i tych związanych z przepisami UDT.

Po co jeszcze przeprowadzany jest audyt BHP? Dla modernizacji budynków tak, aby stały się zarówno bezpieczniejsze w eksploatacji, jak i również energooszczędne oraz przyjazne środowisku. Audyty to zatem bardzo złożone procesy, opinie, oceny oraz raporty, które tworzą niezależne firmy z branży BHP. Przykładem jest zespół MULTIGO świadczący również nadzory BHP przy różnych inwestycjach, czy gwarantujący wdrażanie nowoczesnej ochrony przeciwpożarowej w budynkach.

Zakres pełnego audytu BHP

Audyty BHP mogą dotyczyć tylko wybranych zagadnień lub też mogą mieć pełną formę, kończąc się obszernym raportem oraz planem naprawczym. W ramach przeprowadzonej kontroli audytorskiej BHP należy zatem sprawdzać m.in.:

  • prawidłowość funkcjonowania pomieszczeń higienicznych, sanitarnych, serwerowni i miejsc, w których znajduje się zaawansowana technologia oraz urządzenia mogące np. doprowadzić do wybuchu pożaru;
  • wykaz prac szczególnie niebezpiecznych w danej firmie wraz z instrukcją bezpiecznego ich wykonywania;
  • warunki pracy na danych stanowiskach, w tym zakres eksploatacji urządzeń elektromagnetycznych;
  • dokumentację oceny ryzyka zawodowego oraz aktualnych badań i szkoleń pracowniczych;
  • funkcjonowanie podręcznego sprzętu gaśniczego oraz całej organizacji systemu pierwszej pomocy;
  • stan techniczny urządzeń podlegających przepisom UDT;
  • stan dróg transportowych i ewakuacyjnych oraz planów dotyczących zapewniania pracownikom środków ochrony indywidualnej (np. odzież robocza).

W większych firmach przeprowadzana jest również kontrola działu BHP wraz z optymalizacją jego funkcjonowania. Zewnętrzni eksperci pomagają wdrożyć nowoczesne narzędzia pracy oraz zapewniają szkolenia w zakresie pełnej obsługi BHP.