Przednia szyba w aucie, inaczej nazywana szybą czołową, jest bardzo ważnym elementem samochodu. To bardzo ważne, aby utrzymywać ją w dobrym stanie technicznym, ponieważ wszelkie uszkodzenia, czy też zabrudzenia mogą ograniczać pole widzenia, a to z kolei może stworzyć poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Co zrobić w sytuacji, kiedy szyba czołowa zostanie wybita? Jak przebiega jej naprawa?

Dlaczego o przednią szybę trzeba dbać?

Jak wspomniano we wstępie, dobry stan techniczny szyby czołowej jest bardzo ważny. Przede wszystkim chodzi o to, żeby wszelkiego rodzaju pęknięcia, czy też zabrudzenia nie ograniczały pola widzenia kierowcy, ale to nie wszystko.

Aby to w pełni zrozumieć, na początku trzeba się zastanowić, jaką funkcję spełnia przednia szyba w aucie? Oczywiście chodzi o ochronę. Szyba chroni przed wiatrem, deszczem, czy też gradem, ale również przed owadami lub kamieniami, które mogłyby się dostać do wnętrza samochodu, gdyby jej zabrakło. To również tarcza chroniąca kierowcę i pasażerów w razie wypadku - może skutecznie zatrzymać zagrożenie na zewnątrz auta lub dać dodatkowy czas, aby się choćby odsunąć.

Jakie konsekwencje może mieć ignorowanie uszkodzeń na szybie czołowej? Każde pęknięcie sugeruje, że ochrona jest osłabiona. W takiej sytuacji szyba po prostu przestaje spełniać swoją podstawową funkcję, dlatego dbanie o jej kondycję jest takie ważne.

Jak i kiedy naprawić przednią szybę w aucie?

Zabierz swoje auto do warsztatu Auto Szyby, jeżeli zauważysz pęknięcie - pamiętaj, że każda skaza może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każde uszkodzenie da się naprawić i czasami konieczna może być wymiana przedniej szyby. Z drugiej strony szybka reakcja właściciela może sprawić, że zaistnieje większe prawdopodobieństwo możliwości usunięcia rys, czy też pęknięć.

Od czego to zależy? Od wielkości, a także od głębokości skazy - generalnie im mniejsze i płytsze niedoskonałości, tym łatwiej jest je zniwelować. 

Sama naprawa szyby czołowej jest prosta w wykonaniu, a doświadczeni eksperci zrobią to szybko i sprawnie. Na początku szkło jest dokładnie czyszczone przy użyciu między innymi pompy próżniowej. Następnie ubytek szkła należy wypełnić wysokiej jakości materiałem, dzięki któremu szyba odzyska swoje właściwości, a także odpowiednią odporność na uszkodzenia. Wykorzystuje się do tego specjalne mieszanki żywic, idealnie odpowiadające szybom samochodowym pod względem właściwości. Ten materiał aplikuje się na skazę pod ciśnieniem, dzięki czemu wypełnienie jest dokładne i całkowite. Potem całość jest dodatkowo utwardzania promieniami UV. Na samym końcu wykonawcy usuwają nadmiar preparatu i polerują powierzchnię.