Czasami wystarczy sekunda, żeby szyba uległa zniszczeniu. Nawet najmniejszy kamyk może przyczynić się po powstania odprysku lub pęknięcia. Problem stanowią również drobne zarysowania, które w większej ilości zaczynają ograniczać widoczność. Czy każda usterka kwalifikuje szybę do bezwzględnej wymiany? Jak pozbyć się zarysowań? Przeczytaj, zanim przepłacisz!

Pęknięcia – wymiana czy naprawa?

Drobne uszkodzenia szyby np. odpryski można z powodzeniem naprawić. Niestety, w przypadku większych zniszczeń konieczna będzie wymiana szyby. Każdy kierowca musi pamiętać, że z pękniętą szybą nie może wyjechać na drogi. W razie rutynowej kontroli policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny, dlatego najlepiej jak najszybciej pozbyć się usterki. Żeby szyba została profesjonalnie naprawiona lub wymieniona na wyjątkowo trwałą i nową – warto korzystać wyłącznie z usług specjalistów np. firmy Auto Szyby. Jednym z podstawowych błędów kierowców jest korzystanie z usług nierzetelnych warsztatów, którzy sprzedają swoim klientom słabej jakości szyby – mogą one łatwiej ulegać zarysowaniu oraz stłuczeniu. Nierzadko słaba jakość nie idzie w parze z niską ceną i kierowca wyjeżdża z warsztat z marną szybą oraz pustym portfelem.

Jak pozbyć się zarysowań?

Nawet niewielkie zarysowania odbijają światło słoneczne, przez co zamiast drogi, kierowca widzi sieć drobnych pajęczynek. Im więcej zarysowań, tym gorsza widoczność, co oczywiście jest niebezpieczne. Jeśli szyba jest w dobrej kondycji a drobne zarysowania to jedyny problem – warto zdecydować się na jej polerowanie. Polerowanie szyb to stosunkowo tania usługa, lecz wymaga wprawy. Nie warto kombinować na własną rękę i lepiej od razu skorzystać z usług specjalistów. Samodzielne polerowanie szyb przez osobę niedoświadczoną może spowodować jeszcze więcej zarysowań.

Jak dbać o szybę?

Zarysowania nie zawsze powstają wskutek naturalnej eksploatacji samochodu. Zdarza się, że pojawiają się na przedniej szybie z powodu niewłaściwej pielęgnacji auta. Błędem często popełnianym przez właścicieli samochodów jest mycie szyby bez uprzedniego jej spłukania. Czynność ta to prawdziwy peeling dla szkła i pod żadnym pozorem nie wolno tego robić! Szybie szkodzi również używanie wycieraczek, kiedy jest ona pokryta błotem. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem jest częste mycie szyb we właściwy sposób. Najpierw należy obficie je spłukać, a następnie umyć miękką gąbką do samochodów z odrobiną specjalnego detergentu. Warto regularnie korzystać z usług profesjonalnych myjni, które na szyby i lakier nakładają powłoki ochronne.