Montaż instalacji gazowej to doskonała propozycja dla kierowców, którym zależy na tym, aby odczuwalnie zredukować koszty podróżowania samochodem. Choć nowoczesne systemy charakteryzują się bardzo wysokiej stopniem niezawodności, to oczywiście nie oznacza, że są one niezniszczalne. Ze względu na wysokie zużycie eksploatacyjne elementami szczególnie narażonymi na ewentualność pojawienia się awarii są wtryskiwacze. Jakie zatem symptomy świadczą o usterce i jak skutecznie poradzić sobie z problemem?

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia wtryskiwaczy gazu?

Wadliwie funkcjonujące wtryskiwacze z pewnością dadzą o sobie znać, a z rozpoznaniem objawów usterki nie powinien mieć kłopotów żaden – nawet mniej doświadczony kierowca. Bardzo często opisywanym przez właścicieli aut problemem jest charakterystyczne szarpanie silnika podczas jazdy, które pojawia się po naciśnięciu przełącznika odpowiadającego za uruchomienie instalacji. Co prawda – objaw ten może być również związany z innymi podzespołami układu, dlatego też po jego wykryciu należy udać się do doświadczonego diagnosty.

Awaria wtryskiwaczy gazu powoduje również wibracje jednostki napędowej, które w sposób szczególny odczuwalne są podczas pracy silnika na tzw. biegu jałowym. Przyczynę takiego stanu rzeczy stanowi fakt, że układ wtryskowy nie funkcjonuje optymalnie, a same wtryskiwacze nieprawidłowo dostarczają mieszankę paliwową do komór spalania. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z warsztatu Auto Gaz Montaż i Serwis Instalacji LPG, uszkodzone elementy przyczyniają się także do znacznego spadku osiągów oraz zwiększenia zużycia paliwa. W jaki zatem sposób skutecznie poradzić sobie z awarią?

Uszkodzone wtryskiwacze gazu – regenerować czy wymienić?

Kluczem do poradzenia sobie z problemem jest jak najszybsze podjęcie decyzji o wizycie u mechanika. Warto wiedzieć o tym, że wadliwie działający układ wtryskowy ma negatywny wpływ na inne ważne podzespoły silnika. Dlatego też, aby nie ryzykować generalnego remontu całej jednostki napędowej, należy rozważyć jedną z 2 dostępnych opcji. Pierwszą z nich jest regeneracja. Proces pozwala przywrócić uszkodzonemu elementowi właściwości zbliżone lub tożsame do tych, które miał w dniu produkcji.

Takie podejście do sprawy jest ekonomiczne oraz przynosi satysfakcjonujące i przede wszystkim natychmiastowe rezultaty. Ryzyko ponownego pojawienia się awarii uznaje się tutaj minimalne, ponieważ regeneracja objęta jest stosowną gwarancją. Mechanicy z warsztatu Auto Gaz Montaż i Serwis Instalacji LPG zaznaczają jednak, że najpewniejszym sposobem na to, aby zapomnieć o wszystkich kłopotach, jest wymiana elementów na nowe. Wysokiej jakości zestaw 4 wtryskiwaczy gazu to koszt od około 350-600zl – w zależności od marki producenta.